fbpx

מה למדנו ממשבר הקורונה עד כה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

7 דברים שלמדנו ממשבר הקורונה עד כה:

 

לאחר תקופה קשה של מגבלות תנועה על האוכלוסיה ומגבלות קשות על המגזר העסקי,

הרשויות מתחילות לשחרר לאט לאט, ומאפשרות לצרכנים יותר תנועה ולעסקים יותר מרחב פעילות.

נכון שמדובר רק בצעדים ראשונים ועדיין עסקים רבים לא נהנים מההקלות,

אבל אפשר כבר להתחיל להסיק מסקנות לגבי ההתנהלות העסקית שלנו.

אז הנה 7 דברים שלמדנו עד כה:

 

1. להיות עצמאי זה אומר לקחת אחריות – רוב הטענות כנגד המדינה מוצדקות. מגזר העסקים הקטנים הוא המגזר העסקי שנותן הכי הרבה ומקבל בחזרה הכי מעט.

אז אם יש משהו שהבנו במשבר הזה הוא שלא נוכל להסתמך על המדינה שתחלץ אותנו מצרה, גם אם מגבלות שהמחוקק הטיל עלינו הן הסיבה לקשיים אליה העסק נקלע. גם תכנית הסיוע שהוצגה בקול תרועות, הייתה מטעה, נתנה מעט מדי ומאוחר מדי.

נקווה שהמאבק של העצמאים ישנה את המצב ומשבר הקורונה יהווה נקודת מפנה במאבק וביחס הרשויות, אבל עד שזה יקרה, אנחנו צריכים להבין שאנחנו לבד במערכה.

 

2. להיות שכיר זה כבר מזמן לא ללכת על בטוח – נכון, לשכירים יש רשת בטחון שאין לעצמאים,

אבל במשבר כשאנחנו העצמאים נפגעים, גם הם מאבדים את העבודה שלהם.

כשזה קורה בגיל מתקדם, או שכל הענף בו הם התמקצעו במשך שנים נפגע בצורה אנושה, הם עשויים להיות במצב יותר בעייתי מבעל עסק נחוש שיודע לנהל משבר עסקי.

 

3. היכולת להגיב מהר לשינויים – גמישות ומהירות תגובה הן תכונות חשובות לכל בעל עסק בשגרה.

בזמן משבר גדול כמו שחווינו (ועדיין חווים)  התכונות הללו הופכות להיות קריטיות ובמקרים רבים גם הן אלו שיעשו את ההבדל בין עסק פושט רגל ובין עסק שמצליח לשרוד, ואולי אפילו לשגשג.

המון עסקים הגיבו במהירות מעוררת השראה. על כל מכה שההנהגה הנחיתה עליהם, כמו מתאגרף מקצועי הם התחמקו והחזירו מכה בחזרה. מעבר לאונליין, מעבר לזום, מתכונת משלוחים, פיתוח מוצרים חדשים מותאמים, מודל עסקי חדש לגמרי. עסקים רבים ניצלו בזכות היכולת הזאת, יזמים רבים עשו כסף רב מכניסה לשוק במצוקה עם פתרונות מותאמים למשבר.

 

3. ניהול תזרים מזומנים – בעלי העסקים הקטנים חטפו הרבה ביקורת (בעיקר מבעלי דעה שכירים) על כך שאם העסק שלהם לא מצליח לשרוד חודש אחד בלי הכנסות אז אין לו זכות קיום.

ככל הנראה האנלוגיה שלהם היא למשק בית, ולמשכורות היפות שלהם מהן הם שמים כל חודש כסף בצד ליום גשום. אז כמה שזה קל לשים כסף בצד ממשכורת יפה, הסיפור במגזר העסקים הקטנים המון פעמים שונה. ניהול מלאי, הזמנות חו"ג, הכנסות בשוטף פלוס נצח, משכורות, מיסים, שכירות, החזר השקעה על העסק שטרם הסתיים, ומה לא…

אז מה כן אפשר לעשות כדי שיהיה לנו יותר אוויר בפעם הבאה שיהיה משבר בשוק, או אפילו איזשהו משבר פנימי בעסק?

לומדים לנהל טוב יותר את תזרים המזומנים של העסק!

ניהול תזרים מזומנים זה משהו שאפשר ללמוד, לשפר והתוצאה יכולה לסייע לניהול וקידום העסק גם בימים של פעילות עסקית רגילה.

 

4. סולידריות צרכנית – ראינו התגייסות יוצאת דופן של הציבור לחיזוק העסקים המקומיים. חקלאות מקומית, מסעדות קטנות, עסקים ונותני שירותים קטנים ומשפחתיים.

זו תכונה ממש יפה של הישראלים. אנחנו תמיד שם אחד בשביל השני בזמנים קשים.

כבעל עסק, ניתן למנף את התכונה הזו כדי להינות מהסולידריות לחיזוק העסק. ערוך את ההתאמות הנדרשות כדי שהצרכן יוכל להזמין ממך, את הסיפור האישי כדי שיהיה חיבור בין הצרכן לעסק שלך, ושווק קדימה מפה לאוזן באמצעות שגרירים. כמובן, לא לנצל את הסולידריות לרעה. כמו שהיא יכולה לפעול לטובתך, בשימוש לרעה, בקלות היא יכולה להתהפך עלייך ולהחריב את מה שנשאר מהעסק.

 

5. סולידריות עסקית – בין המגמות החיוביות שראינו לאחרונה נמצא את הסולידריות העסקית. עסקים שלא התאפשר להם להמשיך ולפעול פיזית, והמשיכו לספק שירות כלשהו ללקוח בחינם או בעלות סמלית. לדוגמה, מאמני כושר שערכו אימונים בזום, יועצי שיווק ודיגיטל שסייעו לעסקים לקבל כיוון בתקופה הקשה ללא תשלום, עו"ד שנתנו יעוץ משפטי לעסקים פרו בונו, הדרכות שנפתחו בחינם, הרצאות, וובינרים, ועוד.

כמובן שלא הכל חף מאינטרסים, אבל עדיין מדובר בעסקת Win Win.

מי שעשה זאת, אפילו בחינם, הרוויח שמירה וחיזוק הקשר עם הלקוח, יצירת או חיזוק נאמנות. שיווק אורגני וחשיפה ללקוחות חדשים, להישאר רלוונטי עד יעבור זעם, ועוד.

 

6. הצריכה לא נעצרת גם בזמן משבר – רבים חשבו שהעובדה שהעסקים נסגרים ועובדים רבים פוטרו או הוצאו לחל"ת, יגרום לעצירת כל הצריכה הלא חיונית וניכנס למיתון עמוק כמעט מיידית.

בפועל, ראינו מגמה חזקה מאוד של רכישות. החל ממשלוחי מזון ממסעדות, דרך רכישה אגרסיבית של צעצועים ומשחקים לבית, למרפסת ולגינה (מלאים אזלו כאילו חג המולד הגיע), כנ"ל לגבי מוצרי חשמל, קורסים דיגיטליים, מוצרי כושר לבית ועוד.

מסקנה? אל תניחו הנחות מראש, קיראו את מפת הצרכנות, עשו ניחוש מושכל ומבוסס על מגמות צרכניות בעקבות המשבר, התאימו את העסק והמוצרים ושווקו בכל הכוח.

 

7. ניהול זמן זה קריטי – ההורים שביננו, בעיקר הורים לילדים קטנים, חוו את המשבר בצורה הרבה יותר עוצמתית מאחרים. הצורך להמשיך ולקדם את העסק, להגיב לשינויים, להמשיך ולעבוד, כאשר יש ילדים בבית שדורשים תשומת לב, השקעה, טיפול, ומתחרפנים בעצמם מהמצב, ואפשרויות העזרה ממשפחה ושמרטפים כמעט ואינן זמינות, זה כבר אתגר באמת לא פשוט.

למדנו בעל כורחנו כמה חשוב לדעת לנהל את היום שלנו, ולא לתת לו לנהל אותנו. איזון ושליטה לא היו רשות הפעם, אלא הכרח.

מי שישכיל למנף את הניסיון הזה וליישם אותו גם כשהכל יחזור לשגרה, יגלה שיספיק לבצע הרבה יותר בכל יום, ויצליח לאזן בצורה טובה יותר בין המשפחה והעסק.

 

—-

 

ומכיוון שהנגיף והשפעותיו עדיין לא מאחורינו, ואנו עלולים עוד לחוות גל שני ושלישי, אני מאמין שנמשיך ללמוד עוד ולהגיע לתובנות חדשות.

 

יש לך גם תובנה מעניינת? משהו שלמדת בעקבות המצב?

 

שתף אותנו

 

 

Asset 1icon

רוצה לדעת ראשון על מאמר חדש שמתפרסם?
הירשם עכשיו וקבל את התוכן ישירות למייל.

אנחנו מפרסמים באופן קבוע מידע שימושי לבעלי עסקים ומנהלי שיווק, מידע אותו ניתן ליישם בעסק או הארגון שלך מיידית וללא עלות. בהסכמתך לקבל מאיתנו אימיילים נשלח לך את המאמרים ותכנים נוספים בעלי ערך ישירות לאימייל.